Консерватор
Консерватор

ПОКОЛІННЯ Z:
ОДНІ ГАДЖЕТИ, РІЗНІ ПОГЛЯДИ

Хтось із покоління Х зауважив: "Покоління вибуху мало секс, наркотики і рок-н-ролл (sex, drugs and rock-and-roll). Ми маємо ВІЛ, неоконсерватизм і new wave". Нині дедалі активніше заявляють про себе особи з нового покоління, яке прийнято означати латинською літерою "Z". Діти, народжені в еру тотальної (тоталітарної?) інформатизації, котрим практично не відомо, що таке життя без Інтернету, соціальних мереж та всюдисущих гаджетів. Що ми знаємо про них? Які життєві завдання вони ставлять перед собою? Яким прагнуть зробити світ? Що читають, слухають та до чого (і до кого) прислухаються? Кому моляться? Хто вони, діти, які народилися після 2000-х, люди, які днями й ночами дивляться у "black mirror"?

Ці та інші питання з'ясовував кореспондент журналу "Консерватор" Адріан Камінський, який взяв кілька інтерв'ю у випадкових (і не дуже) представників покоління Z.


«
N1: Денис, анімешник
- Привіт, радий з тобою поспілкуватись, розкажи про себе, які в тебе інтереси, хобі?

- Прєвєт. Я Денис. Мені 18. Ну цікавлять комп'ютерні ігри, анімаційні мульльтики, та міфологічні істоти.

- Розкажи, чим цікавиться твоє покоління?

- Ну на рахунок комп. ігор та аніме думки розходяться. У кожного свої інтереси.

- А в чому, на твою думку, полягає різниця між поколіннями до 2000-х і після?

- Різниця велика. Ми жартуєм про расистську, релігійну тематику, політичну. У нас немає меж.

- Тобто ти хочеш сказати що ви стали нетолерантними?

- Навпаки, ми всі стали рівними, просто ми не сприймаєм серйозно поділ на релігії, раси та інші групи, не поділяєм людей за гендерною ознакою.

- Розкажи, що для тебе слово "гендер"?

- Хлопці можуть себе вести як дівчата і навпаки, не втрачаючи своєї біологічної статі. Хлопці можуть красити волосся, от як я, або ж дівчата вестись мужньо. При цьому хлопці можуть бути мужнішими за "качків". Такі зміни давно є, просто зараз це більш відкрито.

- Твоє ставлення до ЛГБТ?

- Я нормально ставлюсь до гомосексуалістів і лезбійок, але коли це переростає в політику, то негативно.

- А якщо якусь спільноту утискають? Вона має право на "політику"?

- Утискають в авторитарних країнах. Росія, Узбекистан. В демократичних спільноти не мають потреби боротись за права.

- Як ти ставишся до націоналізму, патріотизму?

- Патріотизм – добре, але в міру, без фанатизма.

- Ти нещодавно пофарбував волосся, для чого?

- Цікаво було поексперементувати. Бачив це часто у блогерів.

- Зрозуміло, ти, як молоде покоління, виріс на гаджетах, скажи, будь ласка, які блогери тобі імпонують?

- Алоха Денс, Мармон, Хард Плей.

- Які блогери популярні зараз, чи популярний зараз український контент?

- Переважна більшість блогерів російськомовна, навіть якщо це українці. Це щоб збільшити свою аудиторію.

- Що ще про себе можеш додати?

- Що наше покоління дуже ліниве.

- Як ти пам'ятаєш Революцію Гідності?

- "Пуля в лоб", ну там вбили багато, це погано, взагалі, вбивати погано, і треба жити мирно.

На цій мирній ноті ми закінчили інтерв'ю, хоча ще поспілкувались неформально. Денис розповів, що він з Західної України, має дівчину росіянку та карту поляка, вчиться в Польщі. Вважає, якщо всі будуть однаково думати і мирно жити – тоді буде щастя. Розповів, що сподобалась книга Пауло Коельйо "Алхімік". А ще, що нема істини в світі, і всі думки треба поважати.

«
N2: Орест, консерватор
- Салют, я знаю що ти цікава і активна людина. Розкажи про себе, що тебе цікавить, яке у тебе хобі?

- Доброго дня. Мене звати Орест і мені 18 років. Цікавлюся історією, культурологією, політикою, та намагаюся осягнути основні принципи філософії. Прихильник консерватизму. Себе розглядаю як поміркованого правого.

- Розкажи, чим цікавиться твоє покоління?

- Покоління 2000-х (Generation Z) – це перше покоління, яке повністю народилося в епоху постмодернізму та глобалізації. Відповідно, відчувається досить значний вплив саме цих світоглядних доктрин, які ставили під сумнів і переоцінювали (з негативного боку) фундаментальні принципи, на яких була побудована цивілізація заходу. Та й до того ж, це – перше по-справжньому цифрове покоління. Тому ми і дня не можемо прожити без використання гаджетів.

- В чому полягає різніця між поколіннями до 2000-х і після 2000-х?

- Загалом, покоління до 2000-х сформувалося у епоху зародження Інтернету як основного комунікативного інструменту людини. А це – зіграло свою значну роль в еволюції ліберальних та консервативних поглядів, шляхом залучення широкої маси населення до діалогу та співпраці.

- Що для тебе толерантність?

- Якщо продовжувати тему попередніх запитань, то поняття "толерантність" є одним із наочних прикладів згубної діяльності концепцій, які стрімко поширювалися серед молоді в епоху формування цифрової покоління. Першочергово, значення цього поняття мало релігійних відтінок, і виникло в часи жорстоких релігійних міжусобиць в країнах ранньомодерної Європи. Толерантність тоді буквально означала непереслідування інших людей за їхню церковну обрядовість. Християнські поборники толерантності в XVI та XVII століттях пояснювали, що нам не варто вирізати одне одного через наші розбіжності стосовно питань догматики, оскільки на Страшному Суді Господь все одно запитає нас про те, як ми дотримувалися євангельських заповідей, а не про те, яких теологічних поглядів ми дотримувалися. Отож, припускалося, що всі догматичні відмінності між церквами не є настільки важливими. З цього легко дійти до висновку, що численні релігійні деномінації не мають сенсу як окремішнє тіло, бо відмінності між ними неважливі. Таким чином, до ідеї толерантності закладався новий сенс, а саме байдужість. Утім, зараз ми дуже часто помічаємо, що у багатьох випадках вимагається бути толерантним саме у контексті пасивного сприйняття дійсності. Ми не маємо права довести свою власну думку, оскільки це може образити чиїсь почуття. Ми часто не можемо дотримуватися власних поглядів, оскільки це негативно вплине на наш статус у суспільстві. Врешті-решт, у нас підсвідомо формується конформізм, який повністю знищує нашу індивідуалістичну природу. Все це сталося внаслідок неправильного трактування поняття "толерантності". Толерантність стала сильним інструментом, що використовується різними релятивістськими системами і вона не є взаємною з двох сторін. А це викликає переоцінку фундаментальних принципів, що спричиняє поширення нігілізму серед молодого покоління, з його апатією до нашого буття. Я толерантний у первинному значенні цього слова. Тобто, я не поводжуся агресивно, не переслідую, та не закликаю до переслідування людей, чиї погляди є кардинально іншими ніж мої. Якщо ми хочемо, щоб толерантність була суспільною моральною чеснотою, то тоді вона має бути трансцендентним аксеологічним виміром (виміром істини та добра), і має бути взаємною. В іншому випадку, вона продовжуватиме існувати в парадигмі релятивістської філософії з її згубними наслідками щодо людини.

- Попередній співрозмовник розказував нам про "гендер". Що це значить для тебе?

- Термін «гендер» був вперше введений у публічний дискурс американським професором Робертом Столером. Його концепція будувалася на поділі "біологічного" і "культурного" вивчення статі (англ. - sex). Він стверджував, що стать є предметною областю біології і фізіології, а аналіз гендера (англ. - gender) - може бути розглянутий як предметна область досліджень психологів і соціологів. Ідеї Столера в подальшому активно використовувалися лівими політичними силами та сприяли поширенню ідей політкоректності та постмодерної "політики ідентичності". Як християнин я трактую гендер негативно та вважаю це маніпулятивним інструментом у руках лівих. Очевидним є те, що поширення ідей "гендерної ідентичності" – крок до духовного занепаду людини та суспільства. Зрештою, ми це і бачимо на прикладі Європи та США. Так, працівниця Аризонського університету у США Флорентіна Фелікса Морін (Florentin Félix Morin), щоб вийти за межі поділу на категорії за людськими тілами, сексуальністю та віком, почала ідентифікувати себе як бегемота-лесбійку, що застрягла в тілі біологічної жінки. І це відхилення від основ моралі та етики стало нормою. По суті, гендер підриває основи психіатрії як науки, бо тепер будь-який розлад свідомості можна подавати як новий гендер, а критика аномальної поведінки розглядатиметься як дискримінація за гендерною ознакою. Треба розуміти, що легалізація хоча б одного відхилення від природної норми сексуальної поведінки запускає ланцюгову реакцію для узаконення всіх інших типів сексуального збочення та психічних розладів. Наприклад, у 2018 році на освітній платформі "TEDx" запрошена спікерка обґрунтовувала канібалізм.

- Твоє ставлення до ЛГБТ? До гомосексуалістів, і до політичних напрямків.

- Негативно. Як і до будь-яких видів соціальної девіації. Це психічно хворі люди, яким потрібна допомога. Я підтримую ідею про необхідність існування плюралізму думок у суспільстві, оскільки дискусія з людьми, що мають інші погляди, допомагає людині розвиватися та формувати критичне мислення. Утім, я жодного разу не бачив, щоб модерні апологети ліволіберальних цінностей могли нормально вести дискусію, не вдаючись до відвертої софістики. Саме тому, я не підтримую політичні напрямки, що використовують брехню заради задоволення власних утилітарних потреб.

- Як ти ставишся до націоналізму, патріотизму?

- Як політична ідеологія мені "націоналізм" не імпонує. Інструментарій консерватизму розглядається мною як ідеальний баланс між теорією та ефективною практикою. Патріотизм – міцний фундамент кожної "дорослої" нації. Не забуваймо, що саме небайдужі патріоти захищають нашу країну вже 5 років.

- Сучасне покоління виросло на гаджетах, ти дивишся Ютуб, які тобі блогери імпонують?

- Якщо говорити коротко, то: ютуб-канал "Ruact" - канал невеликий і здебільшого випускає відео про кіно, мені імпонує через наявність суб'єктивної позиції, з якою можна посперечатися; "Muzium Blog" - канал про класничну музику; "Artifex Ru" - канал про мистецтво; авторський канал філософа Андрія Баумейстра; "KhanAcademyRussia" - канал про все, починаючи від елементарної арифметики та закінчуючи історією; "Cowo.guru" - школа розвитку мислення.

- Яка тобі музика імпонує? (Також крім класики, з більш попсового)

- Лише класична музика.

- Що можеш розказати про своє покоління?

- Мені дійсно сумно, що так багато представників молодого покоління планує своє життя, не залишаючи в ньому місце для Бога. На мою думку, буття, в якому відсутня частина нашого Творця, приречена на позбавлення сенсу (який так потрібен нам) та страждання від повсякденного життя. Люди знаходять альтернативу фундаментальним цінностям і це дійсно страшно.

- Як ти пам'ятаєш Революцію Гідності? Що вона для тебе означає?

- Про неї можна говорити багато. Але зараз я окреслю своє ставлення коротко. На мою думку, Революція Гідності – це про трансформацію свідомості та вихід із зони екзистенційної напруги та кризи, що оточувала нас протягом 22 років. Революція Гідності – це про консолідацію народу та формування справжньої нації. Революція Гідності – це те, що завжди буде частиною нашого буття. Революція Гідності – це про кожного і про тебе (ким би ти не був). Перефразовуючи відому цитату Людовіка 14: Революція Гідності – це Я.

«
N3: Гриць Драпак
- Салют! Мене цікавлять люди покоління Z, такі як ти. Що можеш розказати про себе, які вподобання, яке у тебе хобі?

- Народився в Польщі, переїхав в Україну і пішов в початкову школу. Не був конфліктною людиною, мало комунікував, робив багато шкільної роботи і всяке таке. Зараз у мене фізмат головного мозку) Вивчаю мови, займаюсь перекладами, створюю 3D-об'єкти, граю в ігри та просто стараюсь не померти, в принципі.

- Розкажи чим цікавиться твоє покоління?

- На мою думку, покоління модерного світу максимально деградує та намагається замінити поняття так, щоб не визнавати факт деградації перед собою.

- В чому полягає різниця між поколіннями до 2000-х і після 2000-х?

- Люди минулого покоління залишаються більш стриманими та мають більш консервативні погляди на життя, а наше покоління готове змінювати роботу, друзів і таке інше як рукавички. Крім того, люди нового покоління (особливо ті, хто зараз вчиться в школі і можливо буде подавати документи в тех. училища) абсолютно аморальні та готові говорити все що влетить в голову.

- Що для тебе толерантність, чи ти толерантний?

- Для мене толерантність - уміння поважати чужий вибір та чужі смаки. Якщо брати толерантність саме під цим кутом – я толерантний. Але, для прикладу, якщо мені будуть активно пропагувати те, що мені не подобається - я буду поводити себе відповідно.

- Ти чув за "гендер", що це таке. Як ти до цього ставишся?

- Звісно чув, для мене це просто непотрібна річ для людей з психічними порушеннями, які бажають виділити себе.

- Цікаво, зараз про це говорять як про позитивне явище, особливо твої однолітки. Твоє ставлення до ЛГБТ? До гомосексуалістів, і до політичних напрямків.

- Абсолютно байдуже до тих пір, доки представники ЛГБТ не починають горланити про це на всі сторони, нехай собі удома тихенько роблять подорожі в Попенгаген, паради та інші непотрібні речі, тим більше – населення планети має не більше п'яти-десяти відсотків ЛГБТ людей і на мою думку – меншість не повинна керувати більшістю. Якщо міркувати таким чином, то моя борідка дивна, а саме тому я можу пофарбувати її в рудий і кричати що тепер я гендерквір. Це ж абсолютно безглуздо :\

- Як ти ставишся до націоналізму, патріотизму?

- Як я казав вище, я народжений в Польщі. А про польський націоналізм ти в курсі, напевне)

- Так, я був недавно у Польщі. Мені дуже сподобалась їхня атмосфера. Як думаєш чим українці відрізняються від поляків? І у чому польське "щастя"?

- Як ми знаємо, в основному релігія має стримуючу функцію, вона змушує нас жити в певних моральних рамках. Для прикладу, у польських дитячих садках дітей вчать бути католиками та справжніми поляками, у школі постійно розказують про видатних польських людей, про закони релігії та країни і всяке таке. Тому, якщо поляк приїде в умовну Британію, то він буде жити за законами Британії. Українці ж абсолютно не турбуються про оточуючих. Подивись на наші під'їзди, або на водіїв: у нас вони готові гнати 80 попри "МРЕО", а коли переїдуть через кордон з Польщею - зразу беруть паски безпеки, зменшують швидкість до норми та в цілому поводять себе не так, як в Україні. Польське щастя - мати житло, непогану машину, жінку й дітей, працювати на непоганій роботі, невелику кількість годин за хорошу оплату та вести доволі християнський спосіб життя.

- Світ зараз більш атеїстичний, чому поляки обрали інший шлях?

- Так історично склалось ще з часів унії, що релігія була в пошані і займала високе становище в житті поляків. Консерватизм дає про себе знати, тим більше з керуючою партією Польщі - "Право і справедливість".

- Цікаво. Давай повернемось до питання про твоє покоління. Сучасне покоління виросло на ґаджетах. Ти дивишся Ютуб, які блогери тобі імпонують?

- В основному дивлюсь контент, який складно назвати розважальним. Відео про зброю, де показують механізми, техніку безпеки, часті проблеми та всяке таке; документалки, десь-колись можу глянути ігрові відео або меми.

- Яка музика тобі імпонує?

- В дитинстві дізнався про AC/DC, Металіку, СоаД і таке інше, їх слухаю й до тепер. Крім того, час від часу слухаю щось типу того ж к-поп або радянських пісень.

- Якою ти пам'ятаєш Революцію Гідності? Що вона для тебе означає?

- Для мене Революція Гідності дуже сильно асоціюється з польсько-радянською війною, де люди повністю віддавали себе державі. Для мене вона означала хоч якусь надію на покращення життя та зміну геополітичного курсу, початок нової історії для найбільшої країни Європи.

- Розкажи яким ти бачиш розвиток України, світові проблеми та як їх вирішувати?

- Потрібно об'єднати шляхи розвитку Польщі та Ізраїлю. Від Польщі перейняти любов до країни та релігійну політику, а з Ізраїлю – систему медицини, освіти і армію. Більш того, можна зробити міста типу Одеси та Севастополя на 80-90% вільними від податків. Це викличе приріст туристів, а заробіток можна вкладати в покращення туристичної інфраструктури в країні та з часом ми би мали курорти рівня Греції, для прикладу. Освіта, за ізраїльським сценарієм була би такою, яка не викликала би бажання померти після семи уроків: чотири уроки в день, але шість днів у тиждень, а старшій школі дозволити обирати предмети на вибір; університети були би не для всіх, тому що актуальна ситуація в Україні це абсурд. У нас університетів більше ніж у всьому ЄС разом взятому. Проблема світу - ІДІЛ. Потрібно просто ввести воєнний контингент в країни арабського світу і зачистити світ від ІДІЛ та все буде чудово.

- Топ книг які б ти порадив. Або розкажи про улюблену.

- "Українець, який відмовився бути бідним", книга про Петра Яцика. Просто десять із десяти, про українців та їх натуру, складнощі і життєві проблеми.

- Що би ще хотів додати? Про себе, про покоління, про Україну та світ.

- Дуже хотілось би, щоб люди почали думати, тому що світ став дуже динамічним.

Гриць навчається в інституті на вчителя інформатики та математики. Але цікавиться культурними питаннями, що свідчить про те, що доба Інтернету дала нам людей, яких не можна ділити на гуманітаріїв чи технарів, ці люди не тільки дивляться Ютуб, а й багато читають. Світ дійсно дуже динамічний і потрібно встигнути за всіма його змінами.

«
N4: Дарина
Цікаво те, що на інтерв'ю зголосилось багато хлопців, але ми все таки віднайшли особу, яка дасть нам відповіді на питання – що таке бути жінкою у ХХІ ст.

- Салют! Мене цікавлять люди покоління Z, такі як ти. Що можеш розказати про себе, які твої вподобання, яке у тебе хобі?

- Мене звати Дарина, мені 19 років, вчуся на першому курсі в Інституті іноземних мов. Сама я з Києва. Маю чимало інтересів і вподобань. По-перше, я надзвичайно обожнюю коней і все, що з ними пов'язано. По-друге з самого дитинства привчена до мандрів, подорожей і об'їздила чимало місць в Україні. Також цікавлюся образотворчим мистецтвом та історією. Між літературою і кіно зазвичай обираю кіно, орієнтуюся на такі жанри як фентезі, наукову фантастику, детективи, трилери і психологічне кіно, також люблю мультфільми і екранізовані казки. Ще одним інтересом є культура і міфологія вікінгів. Хобі - рукоділля і малювання

- Розкажи чим цікавиться твоє покоління?

- Складно узагальнити, є багато груп по інтересах. Останнім часом бачу, що молодь починає цікавитись екоактивізмом, а також заглиблюється у психологію.

- В чому полягає різниця між поколіннями до 2000-х і після 2000-х?

- У батьках і їх уявленнях.

- Що для тебе толерантність, ти толерантна?

- Це взаємоповага і повага до прав і свобод оточуючих. Якщо до мене ставляться нетолерантно, я буду реагувати відповідно. Я не підтримую примусової толерантності, яку зараз пропагують.

- Що для тебе "гендер"?

- Те ж саме, що стать, яка дана природою.

- А гендерна політика? Зміна статі? Новий тип гендеру?

- Я не проти існування представників, але проти їх популяризації і масової ейфорії з цього приводу. Як і до проявів зворотнього расизму, так само і до нетолерантності зі сторони тих, до кого закликають толерантність проявляти. Зміна статі це індивідуальний вибір людини. Як і ідентифікація себе як третього гендеру. Щодо гендерної політики, у цьому питанні погано орієнтуюся.

- Як ти ставишся до націоналізму, патріотизму?

- Це повинно бути осмисленим кроком, а не просто слідуванням за масою. Самостійним осмислення людиною своєї приналежності до певної національності.

- Щось читала з націоналістичних книг? Донцова, Міхновського?

- Нічого з цього.

- Що для тебе жінка 21 століття? І взагалі суть жінки?

- Вона має більше прав і можливостей, ніж в ХХ столітті. Вона може сама обрати, яку роль їй виконувати: матері, дружини, керівника. Вона отримала можливість обирати, як їй виглядати. Хоча багато чого ще можна зробити, щоб досягти повного рівноправ'я чоловіків і жінок. Але я все одно я не вірю, що це можливо зробити, адже є сфери, в яких чисто фізично можуть бути задіяні тільки чоловіки, або жінки. Тим не менш, я рада, що живу саме в цьому столітті.

- Сучасне покоління виросло на гаджетах, ти дивишся Ютуб, які блогери тобі імпонують?

- На Ютубі дивлюся гумористичні відео та слухаю музику. За блогерами не слідкую.

- Яка тобі музика імпонує?

- Рок, метал та їх напрямки.

- Що можеш розказати про своє покоління?

- Воно дивне, сильно піддається впливу ЗМІ, сучасних тенденцій, але його можна направити в правильне русло, щоб змінити світ на краще.

- Що скажеш за Майдан. Що він означає для тебе?

- Мені доводилося там бувати і кілька разів проходити повз барикади до мами на роботу. Було страшно, кілька ночей не спали, але то не була революція і я не бачу чим пишатись.

- Як ти ставишся до війни з московитами?

- Я не маю власної думки з цього питання і можу лише посилатися на політичні джерела. В умовах інформаційної війни не думаю, що їм варто вірити на 100%.

- У тебе є знайомі добровольці або військові?

- Є, танкіст, але з ним вже півроку не спілкувались.

- Розкажи про те як вийти Україні з кризи, якщо така є?

- Змінити керівництво на нове і освічене, при цьому ввести реальні служби контролю. Проблема в масовій думці "А після нас хоч потоп", при тому що в передових країнах в першу чергу думають за благополуччя майбутніх поколінь. І це стосується усіх сфер життя.

- Як ставишся до консерваторів або до правих?

- Я не компетентна в цьому питанні.

- Твої топ 10 книг.

- Олдос Хакслі "Дивний новий світ", Дж. Орвел "1984", М. Булгаков "Майстер і Маргарита", Дж. Толкін "Хоббіт", "Володар перснів", М. Петросян "Дім, в якому...", Г. Леру "Таємниця жовтої кімнати", К. Паоліні "Ерагон", П. Брей "Меч перемін", К. Патерсон "Міст в Терабітію".

«
N5: Діджей
Наступне інтерв'ю було цікавим, бо з нами спілкувався меломан та любитель електронної музики.

- Салют! Мене цікавлять люди покоління Z, такі як ти. Що можеш розказати про себе, які вподобання, яке у тебе хобі?

- Ну сам по собі нічого такого особливого з себе не представляю. Хлопець, 17 років. Вподобання різняться відносно сфери зазвичай. Займаюся написанням електронної музики. Серед музики дуже люблю важку електронщину. Зараз заінтересувався у сцені класичного Black Metal, DSBM та класичних метал гуртів. Окрім написання музики слідкую глибоко за самою сценою і її представниками, виконавцями та студіями.

- Розкажи чим цікавиться твоє покоління?

- Сам я із тих, хто хоче з покоління вирізнятися. Замітив тенденції, що багато хто любить усе популярне та трендове та показувати з себе щось більше. Якщо і так то моє покоління любить лише щось нове, воно любить усе те, що стосується чогось, що має велику відомість, замість власних смаків створює мішанку з усього того, що люблять інші.

- В чому полягає різніця між поколіннями до 2000-х і після 2000-х?

- Питання справді інтересне. Покоління до 2000-х у деяких регіонах змогло відчути на собі те, якими були часи без Інтернету та техніки, коли багато людей ще проводили свій вільний час на вулиці. Покоління до 2000-х мало змогу ставитися до всього відносно власних вподобань, і любити не лише усе трендове. Перед ними якраз відкрилися величезні елементи медіа, хоча разом з цим прийшла купа піратського контенту. Люди мусили самі проявляти в чомусь інтерес і отримувати те, що вони хочуть. Зараз ж абсолютно усе є у вільному доступі. У покоління зник особистий смак, підлітки в особливості заінтересувалися лише трендами та готовим контентом. Основною проблемою як на мене є те, що це покоління представляє з себе масову людину. У всіх однакові смаки в музиці, у всіх однаковий зовнішній вигляд, у всіх однакові вподобання та сленг.

- Що для тебе толерантність, чи ти толерантний?

- Питання нелегке, якщо чесно. Тим більше, що я абсолютно повністю проти ліволіберальних тенденцій та ліволіберальних ідей. Для людей толерантність на даний момент сприймається як щось добре та позитивне. Як можливість зрозуміти та порозумітися з представниками меншин. Я це зовсім не сприймаю таким чином, і бачу у так званій ''толерантності'' загрозу для соціальних та сімейних інститутів

- Твоє ставлення до ЛГБТ? До гомосексуалістів, і до політичних напрямків.

- Моє ставлення до LGBT (а зараз вони LGBTQIAP+) абсолютно негативне. Мені не подобаються ідеї гендеру, інтерсекціонального фемінізму та особливо ідеї поліамурії. Я бачу у LGBTQIAP+ загрозу для сучасного суспільства. І бачу у них загрозу для традиціоналістичних ідей, та особливо велику проблему вони несуть робочим місцям, створюючи квоти на окремі місця для представників LGBTQIAP+. Тим більше мені огидні LGBTQIAP+ після того, як вони вирішивши добавити нових представників до себе думали про педофілів, як представників сексуальних меншин.

- Як ти ставишся до націоналізму, патріотизму?

- Я ставлюся до таких явищ позитивно. Але ставлюся скептично до українського націоналізму та патріотизму. В особливості коли ці ідеї переходять за рамки усього дозволеного та стають ектримістськими.

- Можеш навести приклад?

- Та хоча б звичайні приклади диванних націоналістів, які навіть не знають історії власної країни та стану зовнішньої політики, але стверджують, що варто жорстоко вбивати усіх представників російськомовного населення. Пусті патріоти, які навіть гімну власної держави не знають, але готові тобі дати в морду за те, що ти не любиш свою країну.

- А як ти ставишся до консервативних рухів?

- До консервативних та традиціоналістичних рухів я ставлюся позитивно. Я за консервативні та традиціоналістичні соціальні інститути.

- Які ти саме консервативні рухи знаєш? Слідкуєш за ними, хотів би долучитись?

- Я взагалі-то і так вподобав собі консерватизм як ідеологію. В особливості розглядаю як один із ідеалів США 50-х років. Рухів як таких а в особливості регіональних та українських не знаю зовсім, так як вони скоріше всього що не розділяють моїх ідей. Я за консервативні ідеї, які в особливості виступають проти сучасного прогресивізму.

- Традиція і Порядок, Срібло Троянди, Катехон, Орден Юрченка, Братство Корчинського. Чув про них?

- В реальному житті ніколи не чув. Інколи чув слухи та подібне при спілкуванні зі знайомими. Я виступаю за глобальний консерватизм, який не обов'язково концентрується лише на національному рівні.

- Не боїшся нав'язати світові нетолерантність?)

- Хахах. Чесно - ні. Я просто за те, щоб все сприймалися адекватно та критично. Щоб люди при своєму виборі хоча б розуміли, що може бути для інших та на майбутнє.

- Сучасне покоління виросло на гаджетах, ти дивишся Ютуб, які блогери тобі імпонують?

- Щодо сучасного покоління та гаджетів. Я не знаю як у інших, а першим моїм телефоном була кнопочна NOKIA, коли мені було 7. А будучи ще у віці 3-х 4-х років я користувався відеомагнітофоном. Ютубом я заінтересувався ще десь у 2010-му. Я не люблю в цілому блогерів і т.д. Мене інтересує специфічний контент: Civvie11 - канал про старі шутери; NoBullshit - канал про сучасний стан Америки; ChubbyEmu - канал про інтересні медичні випадки. Більшість контенту, що інтересує – англомовний.

- Що ти слухаєш з музики?

- Музика мені імпонує зазвичай доволі таки специфічна. Я працюю над електронною експериментальною музикою. Сам слухаю такі жанри як DeepDubstep, Tearout, Minatory, Riddim, виконавці Influx, Subfiltronik, Phex, Infekt, Eprom, Berrix, Noisia, Trampa, Nimda. Попсу не переварюю взагалі. А сучасну музику рівня Cloud та Mumble rap терпіти не можу. З вух кров тече.

- Як ти пам'ятаєш Майдан? Що він для тебе означає?

- Я пам'ятаю Майдан як щось надзвичайно массове, як щось, що породило нову культуру та зовсім нові ідеї. Для мене Майдан значення не має. Я розумію усі втрати і таке інше, але це не принесло абсолютно ніяких змін. І я просто вважаю, що всі ці втрати були марними і нічого не принесли. Для мене Майдан був провалом.

- Топ 10 книг від тебе. Або 10 фільмів.

- Дам 5 книг та 5 фільмів. Книги: Clockwork Orange, American Psycho, 1984, Декамерон, Божественна комедія. Фільми: Старикам тут не місце, Цільнометалічна оболонка, Людина Серйозна, Великий Лебовський, The Thing.

- Що би хотів ще додати?

- Думаю що нічого. Так то все, маю велику надію на те, що люди опам'ятаються та не будуть вважати сучасну Європу ідеалом для України.

«
N6: Віктор
- Салют! Мене цікавлять люди покоління Z, такі як ти. Що можеш розказати про себе, які вподобання, яке у тебе хобі?

- Нічого такого, живу на західній Україні, навчаюсь, в принципі, як і всі зумери (покоління Z). Вподобання? Ну, перекладач-аматор, пишу вірші, займаюся відеоблогом, люблю читати та фанат фільмів.

- Розкажи чим цікавиться твоє покоління?

- Логічно сказати, що всім цікавиться. Надто загальне питання. Логічно, що наразі технологіями, бо моє покоління народилося під час "технологічного буму". А так, усім тим чим і минулі покоління, просто трішки по-іншому.

- В чому полягає різниця між поколіннями до 2000-х і після 2000-х?

- Напевне в літері Y та Z? Минуле ж Y звали?! Якщо не помиляюся, а так, нічим, окрім "технологічного буму". Повторююсь.

- Що для тебе толерантність, чи ти толерантний?

- Толерантність є різна. Я так зрозумів про соціальну? Ну, тут напевне утримаюся, все залежить від контексту. Я інколи можу бути толерантним, а інколи нетолерантним.

- Що саме для тебе толерантність?

- Толерантність - стоїцизм. Стійкість іншими словами. Гідно приймати особистість, річ або подію, як терпіння/стійкість.

- Ти чув за "гендер", що це таке для тебе?

- Гендер? Ну чув звичайно, зараз це на слуху. Це те, де ти можеш себе замість чоловік/жінка назвати рептилоїд? Маячня якась. Це як гра у поліцію простих людей. Ілюзія.

- А хіба людина не є вільна вибирати свою стать?

- Себто? Я не вчений, не знаю. Якщо зміна статі робиться лише за її ознаками (органи тощо), то я не погоджуюсь з цією думкою.

- Твоє ставлення до ЛГБТ? До гомосексуалістів, і до політичних напрямків.

- Якось один гей, сказав: "ЛГБТ підтримую, окрім парадів". Напевне я схиляюся до цієї думки. Хоча, недавно проходив англомовний інтернет-тест, виявилося що я противник геїв на 50%.

- Як ти ставишся до націоналізму, патріотизму?

- Недавно про це міркував. Мені особисто не подобається націоналізм, бо я виріс у такій сім'ї, де батько простий пострядянський мужичок, а мама центрист, а дід ненавидить націоналістів, бо була колись трагічна історія з ними. Та й не подобається мені націоналізм, бо прикріплений до нього, скоріше за все й шовінізм. Просто не люблю розхитувати човен у різні радикальні сторони, аби потім скупатися.

- Хіба не завдяки націоналістам, зараз ми маємо ідею України, і маємо змогу боронити землю від ворогів?

- Безперечно, проте є і темні сторони цієї справи. Та й національна ідея полягає не боротися за землю, а саме за націю. Я їм дякую, але це виглядає, як дешева постправда "лідерів думок", політиків.

- Я кажу не за політиків сучасних, а за діячів: Коновальця, Шухевича. Читав Донцова чи Міхновського?

- Читав Міхновського.

- І що скажеш? Людина яка дорога для України.

- Якщо не помиляюся, саме він створив УНП.

- Сучасне покоління виросло на гаджетах, ти дивишся Ютуб, які тобі блогери імпонують?

- Ну, загалом, українські HighMess, Кіншов, Мільченко (проте він наразі припинив діяльність). А так, куди вітром дує, музика, передачі якісь, та й все.

- Про що цей контент? Він україномовний?

- Ну якщо конкретно блогери яких я дивлюся, то так, україномовний, більшість з яких – "розважальний кантєнт" (про фільми). Подобається по-типу "the school of life".

- Чи достатньо контенту для українського споживача?

- Ні, звичайно. Як платформа на яку заходить український люд – Ютуб нікудишній, лишається чекати.

- Тоді що робити?

- Робити його! у цьому допомагає платформа Маніфест (тільки не той про який ви подумали). До речі, ось його сайт: manifest.in.ua. Громада старається робити цікаві речі. На що я колись натрапив, і сам почав його робити.

- Як ти пам'ятаєш Революцію Гідності? Що вона для тебе означає?

- Зміна вектору зовнішньої політики України та люди захотіли навести лад у своїй державі. Революція, яка змінила не державу, а мене.

- Топ книг від тебе.

Віктор: Маркіз де Сад – 120 днів Содому, Чак Поланік – Бійцівський клуб, Еріх Фромм – Мистецтво любові, Мілан Кундера – Нестерпна легкість буття, Вільям Барроуз – Наркота, Платон – Бенкет / Діалоги, Жан–Поль Сартр – Нудота, Фрідріх Ніцше – Так казав Заратустра, Федір Достоєвський – Злочин і кара, Пауль Тілліх – Мужність бути, Франц Кафка – Перевтілення, Джордж Орвелл – 1984, Марина Цвєтаєва – Пацюколов. Помітив, що немає українських авторів? Ось якраз зараз їх і читаю.

- Що ще хочеш додати? Про Україну, світ, себе і навіть свого кота?

- Дякую за бесіду. Бережіть себе і друзів.

«
N7: Роман
- Салют! Мене цікавлять люди покоління Z, такі як ти. Що можеш розказати про себе, які вподобання, яке у тебе хобі?

- Вподобую вивчення іноземної мови, слухати музику і насолоджуватися. Не знаю, чи можна це назвати хобі. Але почав займатись орігамі. Я кумедний, впевнений, цікавий.

- Розкажи чим цікавиться твоє покоління?

- На це питання можна дуже багато прикладів навести. Зараз дитина є мало обмежена в знаннях. Велика сила Інтернету. Політики, новини, спорт, музика, художнє мистецтво, ігри, IT-технології, механіка, науки, розвиток своїх можливостей, декламація, література, акторство і багато різного. Але варто зазначити, що все в руках батьків. Якщо вони не дають дітям можливість, то діти не цікавляться нічим.

- В чому полягає різніця між поколіннями до 2000-х і після 2000-х?

- Наше покоління є більш прогресивне. Ми поглинаємо більше інформації, яка нас оточувала змалку. І наш особливий ж дитячий період. Коли ми ще приблизно до 9 років відчули дитинство без Інтернету тобто треба було бути винахідливим, щоб розважитись і після 9 років період Інтернету і віртуального світу.

- Що для тебе толерантність, чи ти толерантний?

- Мені абсолютно байдуже на вибір людини, якщо вона не шкодить мені і суспільству. Вона сама вибирає свій шлях. Я не скажу, що буду її підтримувати, але старатимусь не зневажати чи не дивитись на неї косо. Для мене толерантність це вміння спокійно сприймати волевиявлення людини. Я маю право на те, що мені це не подобається, але я не маю права обмежувати інших в цьому.

- Минулий оповідач нам розказував про "гендер". Що це значить для тебе?

- Я не можу зрозуміти людей, які хочуть змінити стать, і бути в їхній шкірі. Мабуть, це справді жахливо бути душею чоловіком/жінкою, а тілом навпаки. Але думаю, шлях людини полягає в тому, щоб, насамперед, навчитись любити себе, прислухатись до себе і до свого тіла. Ставлюсь нейтрально, адже це вибір людини і я не смію йому суперечити.

- Твоє ставлення до ЛГБТ? До гомосексуалістів, і до політичних напрямків.

- Я консерватор. Я вірю в те, що все добре – це і старе і перевірене часом. Так, вони мають вибір ким і з ким бути, але зараз це переходить за рамки. Я категорично проти, щоб такі люди мали право взяти дитину з притулку. Я вважаю, що суспільство має йти до того, щоб таких людей ставало менше, а не навпаки. Маю на увазі, що має йти розмова з тими людьми, аж ніяк не забороняти їм це, але допомогти їм розібратись в тому. Такі діти уже не будуть гомосексуалістами, але будуть розуміти, що це нормально, тож без почуттів будуть проводити час зі своєю статтю. Уже не через любов, а через те, що це нормально займатись статевим актом з ким заманеться. Тому я проти таких напрямків. Політичні напрямки. Я проти ультраправих. Вони надто кардинально хочуть себе захистити. У їхніх колах відчувається маленька ненависть до інших народів чи держав. Наприклад щодо переселенців. Держава має контролювати таких людей, створити певні правила. Психічне здоров'я, фізичне, моральне перевіряти, щоб бути впевненим, що ця людина хоче жити спокійним життям, не приносячи шкоди людям. Я проти фемінізму. Адже він переходять рамки. 100 років тому це було актуально. Зараз це втратило сенс, адже люди рівні. Так, є присутнє якесь особливе ставлення до людей через стать. Але чоловіки потерпають не менше від жінок. Потерпає не стать, а робочий клас, якого в світі є найбільше.

- Як ти ставишся до націоналізму, патріотизму?

- Я проти терористичних організацій. Зараз, на мою думку, триває неоголошена християнсько-мусульманська війна. Мусульмани хочуть вигнати євреїв з Ізраїлю і створити мусульманську державу. Щоб їх чули, вони використовують смерті невинних людей. У відповідь християни атакують мечеті. Так в Новій Зеландії терорист зайшов у мечеть і розстріляв десятки людей, серед яких були діти. І все знімав в трансляцію на Фейсбук. Я проти таких речей в світі. Зараз силу має мати лише розмова і домовленість. Я позитивно до цього ставлюсь. Кожна людина має знайти своє місце в світі. І воно переважно знаходиться в державі, де вона народилася або звідки походить. Але яке може бути місце, якщо про нього нічого не відомо. Коли його дозволяєш ганьбити і принижувати. Патріотизм має існувати лише в цілях захисту. І ніколи в цілях нападу. Тоді це нацизм. Нацизм і націоналізм часто плутають. Але ось їхня основна відмінність: націоналізм для оборони, а нацизм для нападу.

- Але ж найкраща оборона це напад? Чи вважаєш ти, що потрібно було допомагати у російсько-чеченській війні чеченцям, щоб попередити експансію московитів в Україну?

- Найкраща оборона це оборона. Посилення армії і місцевості. Тут уже грає роль геополітика. Кого захищає світ, того й повинна захищати Україна. Думка однієї маленької держави мало важить в світі, а ось коаліції. Україна в той момент могла б і собі життя зіпсувати. І те, що у нас є сьогодні могло бути 20 років тому, і невідомо чи ми б з цього викарабкались. І дуже нерозумно розмахувати зброєю, якщо у тебе її немає. Якби нам хтось допоміг – тоді б уже і ми могли.

- Сучасне покоління виросло на гаджетах, ти дивишся Ютуб, які тобі блогери імпонують?

- Виросло. Дивлюсь. Мені подобаються відкриті та щирі ютубери, які не женуться за цифрою, а просто люблять свою аудиторію.

- Яка тобі музика імпонує? (Також крім класики, з більш попсового)

- Я меломан. Усяка. Головне, щоб була суть і сенс пісні. Та й щоб звучала.

- Що можеш розказати про своє покоління?

- Моє покоління капризне. І ніби, як динаміт. Щось не те відріжеш – то буде зле. А якщо правильно налаштувати, то може принести дуже багато користі.

- Як ти пам'ятаєш Революцію Гідності? Що вона для тебе означає?

- Революція Гідності для мене – це переломний момент в історії українського народу. Коли за декілька місяців в українців змінилась свідомість і з'явився бойовий дух. Українці тепер більше цікавляться історією, політикою, щоб знову не бути, вибачаюсь, лохами. Низький уклін тим, хто віддав життя для того, щоб це розуміли.
~
Поділитись