Консерватор
Консерватор

АНДРІЙ МЕЛЕНСЬКИЙ - АРХІТЕКТОР, БЕЗ ЯКОГО НЕМОЖЛИВО УЯВИТИ СУЧАСНИЙ КИЇВ

Місто Київ важко уявити без діяльності його першого головного архітектора – Андрія Івановича Меленського, який зробив величезний внесок в історію містобудування першої половини XVIII ст. Фактично саме він окреслив сучасний центр Києва: Хрещатик став головною вулицею міста, був збудований театр на Європейській площі, Контрактовий будинок, церква-ротонда на Аскольдовій могилі, після пожежі було відбудовано Поділ.


«
Андрій Іванович Меленський народився у Москві, де і почав здобувати освіту архітектора, в Експедиції кремлівського будівництва, після чого його відрядили до Петербургу, де він працював під керівництвом відомого Джакомо Кваренгі в «Кабінеті з будівництва палаців». Опісля його включили до складу містобудівної комісії та відправили на Правобережну Україну, де він будував будівлі для губернських установ. Після закінчення робіт його призначили Волинським архітектором. Звідти він був переведений до Києва, де виконував обов'язки головного архітектора, хоча на той час ця посада звалась інакше – керуючий креслярнею. До його функцій належало обстеженням існуючої забудови, картографічна фіксація та розпланування усієї території Києва, створення містобудівельного плану. Можливо саме тому деякі історики вважали що він обіймав не одну а одразу дві посади – архітектора та керуючого креслярнею.

За вислугою років А.Меленський отримав право на дворянське звання. У 1809 р. він був нагороджений діамантовим перстнем «за отличие, усердие и попечение дорог в Киеве».

Меленський став автором забудови міста Києва, проектантом і будівничим багатьох житлових будинків. Одне з найголовніших завдань, яке прийшлося йому вирішувати – це архітектурне об'єднання Печерська (чи так званого Верхнього міста) та Подолу в єдине ціле. По факту і Печерськ і Поділ, зважаючи на особливості рельєфу міста, були окремими містечками з валами та укріпленнями Саме він зробив головною транспортною артерією міста Хрещатик. Першою будівлею, яку побудував архітектор на Хрещатику, був театр (так званий «Старий театр») на Європейській площі, який був збудований у 1803 р. (за іншими даними у 1806 р.).
Старий театр на Європейській площі
Також Меленський є автором найстарішого пам'ятника в Києві – пам'ятника Магдебурзькому праву. Він був поставлений на схилах Дніпра на честь повернення у 1802 р. місту Магдебурзького права, яке воно вперше дістало ще у XV столітті.
Пам'ятник Магдебурзькому праву
За проектом Меленського у 1804 р. був споруджений будинок для київського підприємця і купця Назарія Сухоти, який тримав у ньому крамницю і австерію (ресторан), а при садибі мав кінну пошту.
Будинок Назарія Сухоти
Серед громадських будівель слід відзначити перебудову Бурси – гуртожитку учнів Київській академії, У 1816 р. Бурса отримала другий поверх та характерні ознаки класицизму. Ще однією надважливою спорудою архітектора стала мурована церква-ротонда на Аскольдовій могилі. Вона була збудована у 1809 р. на місці більш ранніх культових споруд. На жаль, згодом цю церкву було перебудовано на павільйон.
Церква-ротонда на Аскольдовій могилі
Страшна пожежа, що сталася 9 липня 1811 р. повністю знищила Поділ. Вщент згоріло 1176 будинків, Духовна академія з Братським монастирем, 11 кам'яних церквов та 4 дерев'яних, крім того – контрактовий дім, склади, лавки. Наступного літа було затверджено план перебудови Подолу, в основу якого ліг типовий план італійського архітектора В.Гесте, який прив'язав до місцевості А.Меленський. У 1817 р. князь Довгорукий після відвідин відбудованого Подолу писав: «усю цю частину наново опорядковано і пожежа сприяла окрасі цього місця. Вулиці розбиті правильніше, доми побудовано в порядку і за гарними рисунками, скрізь витримано потрібні віддалення».

За проектом Меленського була перебудована церква Миколи Доброго, яка стала мурованою. У 1811-1824 рр. працював він і над відновленням Флорівського монастиря. На жаль, вона була знищена більшовиками в 1935 р.
Церква Миколи Доброго
Було відбудовано Хрестовоздвиженську церкву. Також йому вдалося відбудувати дзвіницю Петропавлівської церкви.
Хрестовоздвиженська церкву
Беззаперечно, що однією з найвідоміших пам'яток Меленського став Контрактовий будинок, який він перебудував у 1815-1817 рр. за проектом архітектора В.Гесте.
Контрактовий будинок
Крім цього багатьом проектам не судилося бути втіленими у життя, наприклад, будівлі магістрату, яка мала бути домінантною у комплексі, й праворуч від якої розташовувався б Контрактовий дім, ліворуч мали побудувати поштову управу.

Під керівництвом архітектора будували Гостинний двір, який мав вміщувати понад 50 магазинів, але будівництво одразу завершити не вдалося через пожежу 1811 р., яка охопила значну частину Києва, а також через війну 1812 р. Перша реконструкція була розпочата Меленським у 1828 р. В 1833 році були завершені будівельні роботи з облаштування карниза, аттика та нового даху з залізним покриттям.
Гостинний двір
Таким чином, постать Андрія Меленського, який майже 30 років був головним архітектором Києва,є надважливою для історії міста.

Саме завдяки йому Хрещатик став головною артерією міста, Поділ отримав нове обличчя, були збудовані церква-ротонду на Аскольдовій могилі та пам'ятник Магдебурзькому праву. Беззаперечно, що Андрій Іванович був одним із провідних архітекторів Європи, був сучасником Д.Кваренгі та В.Гесте. Навіть після того як він покинув посаду головного архітектора Києва через хворобу очей, він не полишив архітекторської практики. Помер він 1 січня 1833 р. у віці 70-ти років, був похований на Щекавицькому кладовищі, яке було знищено за часів Радянської влади і так само була знищена могила відомого архітектора...

На жаль, але постать цієї людини ще недостатньо вивчена в історичній науці, заслуговує він і на пам'ять містян, хоча б на рівні встановлення меморіальної дошки на його будинку по вул. Хорива. Встановлення цієї дошки стало б вшануванням внеску архітектора в архітектуру та історію Києва.
Андрій Кондратьєв
4/07/2020
~
Поділитись