Насущне

Справжній капіталізм залишився в минулому?

Економіка
Формально, ми живемо при капіталістичній системі, адже формація власності не змінилась порівняно з минулим – засоби виробництва та прибуток належать капіталістам. Однак, якщо ми подивимось на час та умови коли зародився капіталізм, а саме на ХІХ століття, і порівняємо з нашими часами, то ми побачимо, що тоді держава не втручалася в економіку, не вводила великі податки й не намагалась контролювати кожний подих бізнесу.

Сьогодні ж капіталізм живе в умовах «неолібералізму» або «євросоціалізму», і така формація існує в кожній державі. Усюди влада бюрократії виросла в десятки разів, особливо, якщо порівняти можливості чиновників в США ХІХ століття і США ХХІ. В результаті зросла неефективність бюджетних витрат (космічні борги до ВВП, коли збирається найбільше податків в історії) і шалено підстрибнула корупція.

Нагадаємо, що бюрократам немає причин працювати ефективно, бо від їх діяльності не залежить їх зарплатня та позиція. Відповідно, кожен бюрократ намагається отримати вигоду від того, що громадяни зобов’язані підкорятись його розпорядженням. Це прослідковується усюди: на сьогодні корупційні скандали та відверті афери є як в ЄС, США так і в Україні й корінь проблем у всіх один — бюрократія.

Чиновники отримують фінансові ресурси не завдяки своїй діяльності, а завдяки примусу (закону), який зобов’язує всіх передавати частину своїх ресурсів цьому чиновнику (Мюррей Ротбард називав це «попрацювати безкоштовно пару місяців на дядька Сема»).

Однак, коли ж почали паплюжити ідеї лібералізму і змінювати умови існування капіталізму?

У Сполучених Штатах Америки слово "ліберал" означає сьогодні набір ідей і політичних постулатів, які в усіх відношеннях протилежні тому, що лібералізм означав для попередніх поколінь.

Далі Мюррей продовжує:

"Мало хто знає, що ці нібито «прогресивні» політичні принципи беруть початок в Європі. Найблискучішим їх виразником в XIX столітті був Бісмарк, політику якого жоден американець не назвав ліберальною. Sozialpolitik Бісмарка була представлена в 1881 році, більш ніж за п'ятдесят років до її точної копії Нового курсу Рузвельта".

В контексті порівняння політики Бісмарка та Рузвельта, Ротбард хоче звернути увагу, що саме в період їх правління в поняття лібералізм почали додавати явно соціалістичні принципи, що в результаті призвело до деградації цього терміну. Тому в міжнародних інститутах та організаціях під патронатом США (а це майже всі) домінують ідеї євросоціалізму, які прикриті поняттям лібералізму. Зокрема, просуваються ідеї високих податків, регуляції економіки, контролю за фінансами і т.д..

Соціологічна компанія Edelman, яка раз на рік публікує свої дослідження щодо настроїв суспільства у різних країнах, нещодавно озвучила, що 56% у світі розчаровані капіталізмом. На фоні цього, ми можемо констатувати, що люди розчарувались в версії капіталізму, який побудований на принципі влади чиновника ХХ та ХХІ століття, а не ринку ХІХ століття, бо про останній вони навіть не знають.