Насущне

Великдень на карантині

Суспільство
Зовсім незабаром свято Воскресіння Ісуса Христа, центральної події в річному циклі сповідування віри. І як відомо, в умовах «карантину» християни суттєво обмежуються в богослужіннях і релігійних заходах: це і ліміт в 10 людей, і перешкоджання служінню в церквах зі сторони поліціянтів. Пасхальні святкування наразі заборонені, а якщо уточнити, то ми маємо більш обурливе формулювання, що під забороною знаходяться масові заході, «в тому числі і релігійні». Тобто якийсь черговий концерт з танцями на майдані, або вечірка в нічному клубі поставлені в один перелік з пасхальними святкуваннями.

Два тижні тому, під час зустрічі Президента з духовими лідерами, світською владою був анонсований проект «Великдень вдома». До поки невідомо, що саме буде втілюватись, проте нас хвилює дещо інше: «На нараді розглянули можливість розміщення патрулів біля храмів та церков».

Ми не хочемо занурюватись в дискусії щодо доцільності прийняття таких радикальних заходів обмежень «прав та свобод людини» задля запобігання поширенню «COVID-19» на тлі доволі помірної динаміки захворювань, але стрімко зростаючого контролю над громадянами. Хочемо нагадати очевидне : світська влада не тільки НЕ може задовольнити потреби віруючих громадян, а також НЕ розуміється в релігії загалом.

Навіть формальним державним керівникам, які сповідують атеїстичні погляди, варто було б пояснити, що недільне відвідування церкви - не розважальний захід. Віруючим людям важливіше бути присутнім на Євхаристії, аніж на закупівлі в супермаркетах. Подібне діяння не робиться заради власних забаганок, адже люди також моляться за лікарів і за хворих, жертвують за живих і ненароджених.

До речі, про пожертви. Більшість церков допомагають своїм парафіянам, які опинились в скрутному становищі, або втратили роботу/джерело прибутку через карантин про що повідомляється відкрито. В той же самий час, варто згадати, що обмеження впливають і на збір пожертвувань. Також нагадаємо, що «за порушення карантину» можуть бути стягнуті немалі штрафи з церкви, як з юридичної особи. Про це церкви скромно відмовчуються, але хтось таки має почати про це говорити.
Урядом не були запропоновані компроміси назустріч церквам, окрім декількох годин ефірного часу на національному ТБ. Насправді, про християн знову просто забули.

Церкви намагаються не створювати зайвого напруження та протистояння зі світською владою, але мають вкрай слушні зауваження:

1) Правоохоронці та місцева влада в різних регіонах країни по різному реагують на абстрактні нормативи карантину. Нерідко вони сприймаються як повна заборона будь-яких Богослужінь, аж до примусового закриття церков. (якщо персонально Ви не чули про подібні інциденти, це не значить що іх немає: одна з авторів нашого скромного жіночного каналу минулої неділі була вимушена переховуватись від поліції разом зі священиком та парафіянами в підвалі церкви)

2) Священики досі не прираховуються до переліку людей, які мають службову мету пересування та право на користування громадським транспортом. При цьому уряд усіляко закликає «робити онлайн трансляції» служінь, водночас обмежуючи можливість священикам доїхати до церкви.

3) Якщо церкву не закрили, то всередині мають перебувати не більше 10 людей. В той самий час в супермаркетах діють інші обмеження: одна людина на один квадратний метр. Чому подібні міри не поширюються на християн - невідомо. (джерело)

Насправді ж, уряд не має бажання вирішувати нагальні потреби великої верстви населення, віруючих громадян. За ці тижні можна було б запропонувати багато норм та правил для діяльності церкви, яка б примирила дві світоглядних позиції : світської/матеріалістичної та релігійної. Сповідальні можна винести на вулиці, як і проводити під небом молебні, а на хресній ході дотримуватись дистанції в півтори метри між людьми (від чого вони будуть виглядати тільки масштабніше).

Натомість, можновладці дозволяють «під куполом» в тісняві збиратись депутатам, які мають проголосувати проект законів, які вимагає якийсь-то-там «МВФ». Вони нас переконують, що «МВФ» має «врятувати» нас тим, що дасть гроші, а потім вимагатиме їх повернення з відсотками та реформами на їхніх умовах. Але ми знаємо, що «МВФ» не врятує, а нас вже врятував Ісус Христос поборовши смерть своєю смертю на хресті. Його прославляти нам хочеться значно більше, і кожного дня, і особливо на Великдень, але без поліціянтських патрулів.